Aktywne Kaszuby – konkurs plastyczny


Szkolny Konkurs Plastyczny AKTYWNE KASZUBY pod hasłem: Jo!/Tak! Jô jem Kaszëba. Chcemë sã spisac dlô Kaszëb

W maju w Szkole Podstawowej w Kamienicy Królewskiej odbył się konkurs plastyczny zorganizowany przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Stowarzyszenie TREFL POMORZE. Konkurs był adresowany dla uczniów uczęszczających na naukę języka kaszubskiego i miał na celu przede wszystkim pobudzanie świadomości regionalnej, kaszubskiej wspólnoty, popularyzację wiedzy o historii, kulturze, tradycji Kaszub, popularyzację wiedzy o Narodowym Spisie Powszechnym, integrację społeczności kaszubskiej, edukację w zakresie historii regionalnej, poszerzanie wiedzy o Małej Ojczyźnie i jej historii, kulturze, literaturze, a także doskonalenie i rozwijanie umiejętności plastycznych dzieci i młodzieży.
Tematyka tegorocznej edycji Konkursu, w związku z odbywającym w tym roku od 1 kwietnia do 30 czerwca, Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań, poświęcona została tematyce tożsamościowej. Zadaniem uczniów było wykonanie pracy w formie plakatu zachęcającego do udziału osób uprawionych w spisie i zadeklarowania swojej przynależności do wspólnoty kaszubskiej i mówienia w języku kaszubskim.
Konkurs przebiegał w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III szkoły podstawowej, klasy IV-VI szkoły podstawowej oraz klasy VII – VIII. W każdej kategorii wyłoniliśmy trzy najlepsze prace promujące udział w Narodowym Spisie Powszechnym, które zostały zgłoszone na konkurs.
Oto wyniki naszej pracy:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Accessibility Toolbar