Wycieczka Kaszubska – zoo

Wycieczka do Parku Edukacyjnego Zoo – Egzotyczne Kaszuby w Tuchlinie

22 września na długo pozostanie w pamięci dzieciom. Tego dnia uczniowie kl. I-III oraz kilka osób ze starszych klas uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego udali się do Parku Egzotyczno-Naukowego w Tuchlinie. Opiekunami grupy były panie: Sabina Wiśniewska, Wioletta Winczewska, Dorota Miotk i Alina Treder. Wyjazd refundowano ze środków przeznaczonych na realizację zajęć języka kaszubskiego.
Głównym celem wycieczki był wzbogacenie wiadomości na temat zwierząt żyjących w różnych rejonach świata, zapoznanie z warunkami życia zwierząt mieszkających w ZOO oraz kształtowanie umiejętności grzecznego i kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych. Ponadto uczniowie mieli okazję zapoznać się z sylwetkami dwóch znanych księży i zarazem działaczy kaszubskich: Bernarda Sychty oraz Bernarda Łosińskiego.
Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania zoo w Tuchlinie, gdzie dzieci mały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta pochodzące ze wszystkich kontynentów. Przyglądanie się zachowaniu egzotycznych zwierząt budziło wśród nich wiele emocji. Pani przewodnik w ciekawy sposób opowiadała o życiu zwierząt zamieszkujących Park Edukacyjny. Dzieci zapoznały się z wieloma gatunkami zwierząt pochodzących z różnych stref klimatycznych świata Najmłodszym szczególnie podobały się papugi, które tańczyły i mówiły. Uwagę wszystkich przyciągnęła swym zachowaniem zwłaszcza biała papuga, która wołała: „Ahoj.”
Dopełnieniem wycieczki był seans w kinie 3D. Film pt. ”Głębia oceanu”, który przybliżył dzieciom wiadomości na temat zwierząt zamieszkujących wody. Słuchały opowieści żółwia o życiu na dnie oceanu, o zachowaniu różnych drapieżników, a także o pięknie podwodnej rafy koralowej, zagrożonej wyginięciem z powodu zanieczyszczenia wód i ocieplenia klimatu na świecie. Dzięki specjalnym okularom dzieci mogły z bliska zobaczyć niezwykłe okazy roślin i zwierząt.
Z pewnością bezpośredni kontakt ze zwierzęciem sprawił, że wiadomości zdobyte podczas wycieczki, na trwale zapiszą się w pamięci dzieci.
W drodze powrotnej autokar zatrzymał się przed rodzinnym domem ks. Bernarda Sychty w Puzdrowie, gdzie pani Sabina opowiedziała o życiu i zasługach tego znanego działacza Kaszub, autora 7 –tomowego „Słownika gwar kaszubskich” oraz sztuk teatralnych. Podkreśliła, iż był nie tylko znanym pisarzem , ale i zdolnym malarzem. Zacytowała słowa księdza, które wypowiedział za życia: „Może mi kiedyś policzą Kaszuby, żem je tak kochał, tak się dla nich trudził.”
W Sierakowicach uczniowie przystanęli przy pomniku upamiętniającym księdza Bernarda Łosińskiego, gdzie zapoznali się z jego biografią. Był przed II wojną światową proboszczem Sierakowic, a także aktywnym działaczem politycznym. Jako gorący patriota przez całe swoje życie walczył o polski charakter Pomorza, przeciwstawiając się germanizacji Kaszub. Został zamordowany w 1940 r. w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen w Niemczech.
Następnie uczniowie obejrzeli usytuowany przy głównej ulicy Sierakowic pomnik księdza Bernarda Sychty przedstawiający, jak ksiądz wybiera ramę do jednego z namalowanych przez siebie obrazów. Na cokole leżą dwa grube notesy symbolizujące słowniki gwary kociewskiej i gwary kaszubskiej. Kilka z nich opartych jest o granitowy cokół. Warto zwrócić uwagę iż ksiądz nie tylko ogląda ramę, ale również bacznie patrzy przez nią na świat.
Na zakończenie wycieczki udaliśmy się do pobliskiej pizzerii na małe co nieco.
Zdaniem dzieci wycieczka była udana. Nie zapomną takiego spotkania z przyrodą. Dostarczyło im z pewnością wielu przeżyć i niezapomnianych chwil.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.