Dzień Niepodległości 2023

Obchody Święta Niepodległości

W przededniu 11 listopada w Szkole Podstawowej w Kamienicy Królewskiej uroczyście świętowano 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Z tej okazji uczniowie przedstawili montaż słowno-muzyczny, w którym zapoznali z okolicznościami walki Polaków o wolność. Nasi rodacy wywalczyli ją po 123 latach zaborów dzięki swojej odwadze i patriotyzmowi. Mimo klęski powstań narodowych nie tracili ducha, wierzyli, że Polska odzyska niepodległość. Zrozumieli, że są zbyt słabi wobec zaborców, więc postanowili poczekać. Wiedzieli, że Ojczyzna w sercach się zaczyna i naród przetrwa. Po wybuchu I wojny światowej zapłonęła w Polakach nadzieja na wyzwolenie. Wówczas odziani w mundury wrogich armii zmuszeni byli strzelać wzajemnie do siebie. Do walki zagrzewało ich wiele pieśni, które z dumą śpiewali. Kilka z nich zaprezentowali uczniowie ze szkolnego chóru, którzy przepięknie je wykonali, oddając marszowy krok i nastroje towarzyszące żołnierzom.
Po zakończeniu występu odbył się konkurs patriotyczny dla uczniów z klas I-III. Dzieci zaprezentowały biało-czerwone plakaty, ilustrujące polskie symbole narodowe oraz przedstawiły historyczne postacie, które walczyły o niepodległość naszej ojczyzny. Jedna z klas za pomocą obrazków przepięknie opowiedziała legendę o Lechu, Czechu i Rusie, wskazując, skąd się wzięła nazwa pierwszej stolicy – Gniezno. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie wykazały się pomysłowością i pracowitością, za co otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki.
Starsi uczniowie, począwszy od klasy IV, rozwiązywali quiz historyczny, odpowiadając na kilka pytań przygotowanych przez nauczyciela. Ostatecznie po dogrywce zwyciężyła najmłodsza w tej grupie klasa. Serdecznie gratulujemy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Accessibility Toolbar